fbpx
Ana Sayfa Fındık 20 Liradan Az Olan Fındık Üreticinin Zararına

20 Liradan Az Olan Fındık Üreticinin Zararına

Ordu iline bağlı İkizce ilçesinde, İkizce Muhtarlar Derneği Başkanı Mahmut Küçük, fındık fiyatının 20 liradan aşağıda olmasının üretecinin zararına olduğunu söyledi.

Fındık üreticisinde tembellik olduğunu söyleyen İkizce Muhtarlar Derneği Başkanı Mahmut Küçük, ” Bir de fındık yaşlandı. Fındık yaşlandığı için verim düştü. Fındığın bilindiği üzere yağlı, palaz, kara fındık gibi türleri var. Bunlar vermemeye başladı, Bu kez insanlar çakıldak dediğimiz fındığa döndü.  Bu fındık yerinde güzel oluyor. Toprağın bol olması gerekiyor.  Sonra fındığın dibinin 3-5 sene de bir kazılması gerekiyor. Buna gübre ya da attığın ne varsa dibinde durması gerekiyor. Fındık kazılmadığı için dibi taş gibi oluyor. Verim düşüyor. Dalın da iyi kesilmesi gerekiyor. Ocağın ortası açık olacak, güneş oraya vuracak. Verim için bunların yapılması gerekiyor” diye konuştu.

İyi Fiyat İyi Bakım Yaptırır

İkizce Muhtarlar Derneği Başkanı Küçük şunları ekledi:

“Üreticinin hepsi saydığım bu işleri yapsa fındığın vereme de artır kalitesi de artar. Bunların yapılması için üreticinin hiç çıkmadan bahçede imar yapması lazım. Bunun için fiyatın iyi olması lazım. Eğer fındığın fiyatı iyi olursa üretici bahçeye heyecanla girer. İyi fiyat 20 liradır. Fındık 20 liradan aşağıda olduğu zaman üretici boşa çalışır. Çünkü fındık hasadında çok yevmiye veriliyor. Şimdi yevmiyeler 100 lira odu. Gübre pahalandı. Neredeyse 10 yıldır fındıkta iyi fiyat olmadığı için üretici eline bir şey geçmedi ve bankalara borçlandı. İyi fiyat olursa üretici borcunu ödeyebilir.”

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya adınızı giriniz